Dla wygody użytkownika, strona przechowuje pliki cookies. Pozostając na stronie, akceptujesz politykę prywatności i cookies.

Atrakcje turystyczne

FAQ - najczęściej zadawane pytania

  • Atrakcje turystyczne
    Pytanie:

    Centrum Edukacyjne Szklany Dom w Ciekotach (w odległości 1,5 km)

    Odpowiedź: Centrum powstało u stóp Radostowej - w miejscu gdzie dzieciństwo spędzał Stefan Żeromski. W kompleksie znajduje się rekonstrukcja stylowego dworu polskiego, w którym eksponowane są obiekty upamiętniające życie i twórczość pisarza oraz „Szklany Dom” którego przestronne, nowoczesne pomieszczenia służą prezentacjom sztuki współczesnej. Na terenie posiadłości nad brzegiem zalewu wzniesiono amfiteatr, w którym odbywają się imprezy regionalne.
    Pytanie:

    Rezerwat Barcza (w odległości 16 km)

    Odpowiedź:

    Jedno z najbardziej urokliwych miejsc czystej przyrody m.in. za sprawą wypełnionego wodą wyrobiska otoczonego stromymi ścianami skalnymi i lasem. Rezerwat geologiczny Barcza utworzono by chronić odsłonięcia skał osadowych dolnego dewonu. W skarpach dawnych kamieniołomów znajdują się też cienkie warstwy popiołów wulkanicznych, tzw. zielonych tufitów. Stanowią dowód na to, że w okresie dewonu (prawie 400 mln lat temu) w Górach Świętokrzyskich dochodziło do erupcji wulkanicznych.

    Pytanie:

    Święty Krzyż (Łysa Góra) (w odległości 29 km)

    Odpowiedź:

    Sanktuarium znajdujące się na Świętym Krzyżu jest najstarszym polskim sanktuarium. Według legendy opactwo benedyktyńskie założył Bolesław Chrobry w 1006r. Od XIV w. nazywane Świętym Krzyżem, jako że przechowywane są tu relikwie drzewa krzyża świętego, na którym miał umrzeć Jezus Chrystus. Od opactwa pochodzi nazwa Gór Świętokrzyskich oraz województwa świętokrzyskiego. Na szczycie znajduje się również taras widokowy z panoramą na skalne rumowisko - tzw. gołoborze.

    138736132620

    Pytanie:

    Święta Katarzyna (w odległości 10 km)

    Odpowiedź:

    Wejście na Łysicę. Znajdują się tu również: zabytkowa XIX-wieczna Kaplica św. Franciszka oraz zespół klasztorny bernardynek.

    138736132818

    Pytanie:

    Łysica (w odległości 10 km)

    Odpowiedź:

    Najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich o wysokości 612 m n.p.m. Jest jednym ze szczytów Korony Gór Polskich. Znajduje się w obszarze ochrony ścisłej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

    138736160183

    Pytanie:

    Pałac Biskupów Krakowskich (w odległości 16,5 km)

    Odpowiedź:

    Barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Jeden z symboli miasta. Budowla powstawała w latach 1637-1644 na Wzgórzu Katedralnym. W 1816r. Stanisław Staszic stworzył w pałacu Szkołę Akademiczno-Górniczą. Pałac pełnił również rolę sztabu legionowego Józefa Piłsudskiego, biura werbunkowego, drukarni, poczty, biura przepustek i urzędu wojewódzkiego. Od 1971r. mieści się w nim Muzeum Narodowe. 
    O randze tego zabytku świadczy zakwalifikowanie go do najwyższej klasy - grupy "0" w klasyfikacji zabytków. 
    Z tyłu pałacu znajduje się Ogród Włoski.

    138736133016

    Pytanie:

    Zamek w Chęcinach (w odległości 33 km)

    Odpowiedź:

    Zamek królewski wzniesiony pod koniec XIII wieku. Za czasów panowania Władysława Łokietka na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwowe. Po śmierci Łokietka, Kazimierz Wielki rozbudował zamek, czyniąc go potężną twierdzą oraz ośrodkiem administracyjnym. W swojej historii zamek był m.in. siedzibą starostwa, skarbcem, ciężkim więzieniem stanu oraz rezydencją królewskich wdów.

    Z wieży widokowej można podziwiać wspaniałe widoki na Góry Świętokrzyskie. 
    Pod koniec lat 60 realizowano tu wielkie sceny batalistyczne do filmu Pan Wołodyjowski.

    138736133170

    Pytanie:

    Jaskinia Raj (w odległości 27 km)

    Odpowiedź:

    Jaskinia Raj - jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w naszym kraju. Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Udostępniona została do zwiedzania wyłącznie pod opieką przewodnika.

    138736133356

    Pytanie:

    Muzeum Wsi Kieleckiej (w odległości 38 km)

    Odpowiedź:

    Park Etnograficzny w Tokarni koło Chęcin. Zadaniem skansenu jest zachowanie zabytków budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi. Muzeum jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

    138736133546

    Pytanie:

    Kadzielnia (w odległości 16,5 km)

    Odpowiedź:

    Rezerwat przyrody w Kielcach. Kadzielnia zbudowana z wapieni górnodewońskich ma wysokość 295 m n.p.m. Obecne wyrobisko wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Kadzielnia stanowi również największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie. Zwiedzającym udostępniona została jedna z jaskiń. 
    Znajduje się tu również najbardziej malowniczy amfiteatr w Polsce.

    138736133708

    Pytanie:

    Wietrznia (w odległości 16,5 km)

    Odpowiedź:

    Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego – rezerwat przyrody nieożywionej na terenie dawnego kamieniołomu Wietrznia w Kielcach. Obejmuje wzniesienia Wietrzni (312 m n.p.m.) i sąsiedniego Międzygórza będących przedłużeniem ciągnącego się przez Kielce Pasma Kadzielniańskiego. Zbudowane są z wapienno-dolomitowych skał należących do górnego dewonu.

    Pytanie:

    Karczówka (w odległości 16,5 km)

    Odpowiedź:

    Wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Kadzielniańskim, położone na terenie Kielc. Jest porośnięte starodrzewiem sosnowym, w którym wiek niektórych drzew dochodzi do 150 lat. W przeszłości obszar Karczówki był wykorzystywany górniczo. Wydobywano tu wapień oraz rudy ołowiu. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na Kielce oraz Góry Świętokrzyskie. Na szczycie ulokowany jest klasztor którym opiekują się księża pallotyni.

    138736133852

    Pytanie:

    Huta Józef w Samsonowie (w odległości 26 km)

    Odpowiedź:

    Ruiny Huty z XIX wieku.

    138736134017

    Pytanie:

    Dąb Bartek w Zagnańsku (w odległości 24 km)

    Odpowiedź:

    Jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Wiek tego drzewa oceniany jest wg najnowszych badań dendrochronologicznych na 645-670 lat. W okresie międzywojennym wiek tego dębu oceniano nawet na 1200 lat. Od 1952 dąb uznany jest za pomnik przyrody. W 1934 sąd konkursowy pod przewodnictwem profesora Władysława Szafera uznał Bartka za "najokazalsze drzewo w Polsce". Obecnie mierzy 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 metra, a średnica korony to ok. 40 metrów.

    138736134199

    Pytanie:

    Muzeum w Nowej Słupii (w odległości 29 km)

    Odpowiedź:

    Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana.

    Pytanie:

    Zamek w Bodzentynie (w odległości 15 km)

    Odpowiedź:

    Wzniesiony w drugiej połowie XIV w. z inicjatywy biskupa krakowskiego Floriana z Mokrska. Potwierdzają to kroniki Jana Długosza oraz dokument z 1420 r. wspominający cieślę, który odbudowywał wieżę zamkową. W czasie kolejnych stuleci zamek był wielokrotnie przebudowywany i pełnił funkcję rezydencji biskupów krakowskich do drugiej połowy XVIII w. Po przejęciu budowli w 1797r. przez władze austriackie, zamek został zamieniony na spichlerz i szpital wojskowy. Opuszczony w 1815r. zaczął popadać w ruinę.

    138736134438

    Pytanie:

    Krzyżtopór (w odległości 62,5 km)

    Odpowiedź:

    Pałac (mylnie zwany zamkiem) położony w miejscowości Ujazd w województwie świętokrzyskim. Wznoszony w XVII wieku, nigdy nie został ukończony. Pełna magii i tajemniczości ruina zagubiona wśród pól i wzgórz ziemi opatowskiej, z dala od głównych dróg i szlaków jest zabytkiem klasy międzynarodowej. Obecnie Krzyżtopór poddawany jest renowacji.

    138736134624

    Pytanie:

    Sandomierz (w odległości 93 km)

    Odpowiedź:

    Malownicze miasto pełne atrakcji i zabytków.

    138736134804

    Pytanie:

    Opatów (w odległości 58,5 km)

    Odpowiedź:

    Opatów należy do najstarszych osad ziemi sandomierskiej. Jedną z jego głównych atrakcji są podziemia z XIII wieku.

    Pytanie:

    Kurozwęki (w odległości 58,5 km)

    Odpowiedź:

    Pałac z drugiej połowy XIV wieku, mini-ZOO, jedyna w Polsce hodowla bizonów amerykańskich, największy labirynt w kukurydzy.

    138736135123

    Pytanie:

    Stadnina koni w Brzezinkach (na miejscu) Stadnina dostępna dla naszych gości

    Odpowiedź:

                

    Pytanie:

    Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku (w odległości 30 km)

    Odpowiedź:

    W 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej dla przyszłego noblisty polskie społeczeństwo zorganizowało zbiórkę na zakup majątku w Oblęgorku i ufundowało go w podziękowaniu za jego pracę. Muzeum jest organizatorem licznych koncertów, wystaw czasowych, sesji naukowych oraz plenerów malarskich mających na celu popularyzację wiedzy o życiu i twórczości Sienkiewicza.

    138736135336

Okoliczne Atrakcje

Pensjonat sąsiaduje ze szlakiem rowerowym prowadzącym z Kielc w kierunku Nowej Słupi.

Przez pobliskie Pasmo Masłowskie prowadzi najdłuższy szlak turystyczny Gór Świętokrzyskich, imienia Edmunda Massalskiego (o długości 105 km). Zaczyna się w Gołoszycach, kończy w Kuźniakach. Szlak oznaczony jest kolorem czerwonym.

Nawet położony na siedmiu wzgórzach Rzym nie może konkurować ze stolicą województwa świętokrzyskiego - Kielcami które położone są na aż dwudziestu.

Przejażdżki bryczką z zaprzęgiem konnym!
Zachęcamy Państwa także miło spędzić czas, oddychając świeżym powietrzem, na dróżkach zielonych lasów. Jest to bardzo przyjemna forma odpoczynku i spędzania wolnego czasu dla dzieci i dorosłych.

Wtedy każdy może choć na chwilę zapomnieć o rzeczywistości i oddać się chwilom beztroskiej sielanki. Jeśli tylko dopisze piękna pogoda, dobre towarzystwo i poczucie humoru, mamy zapewniony uroczo spędzony czas, który można będzie długo wspominać!

Przejażdżki bryczką to także doskonała forma relaksu psychicznego i nasycenia się pięknem otaczającej Państwa przyrody.

Możliwość spotkania z przewodnikiem PTTK i wycieczki turystyczno – krajoznawcze. (odpłatnie)